Лидерот во Ла Лига тргна со убедлива победа на рестартот на сезоната во Ла Лига.

Стартен состав на Мајорка: Рена, Позо, Валјент, Раијо, Састре, Родригес, Педраса, Севија, Кубо, Ернандес, Будимир.

Резерви: Сене, Кампос, Прац, Лаго, Баба, Гамес, Салибур, Трајковски, Чабарија, Седлар, Фебас, Парера.

Стартен состав на Барселона: Тер-Штеген, Роберто, Пике, Араухо, Алба, Видал, Бускетс, Де Јонг, Меси, Брејтуајт, Гризман.

Резерви: Нето, Ракитиќ, Артур, Суарес, Умтити, Фирпо, Пена, Пуиг, Којадо, Фати, Мончу

Во првиот меч по долгата пауза поради пандемијата, каталонците славеа со убедливи 0:4 на гостувањето кај Мајорка.

Артуро Видал погоди уште од соблекувалната во 65-тата секунда на средбата, серијата ја продолжија Бретвајт во 37-та, Алба во 79-тата и Лео Меси, кој одигра одличен натпревар во 93. минута.

Ова беше 19-тата победа на момците на Кике Сетиен со која и по ова коло ќе останат на чело на табелата.

Маjорка oстана на само 25 бодови и се наоѓа во зоната за испаѓање.

Македонскиот репрезентативец, Александар Трајковски недоби шанса за настап и остана на клупата за резервни фудбалери.