Во пензија повторно да ја предводи Холандската репрезентација, Луис Ван Гал ги бранеше своите сонародници Роналд Куман, Френки Де Јонг, и Мемфис Депај од критики за нивната работа во Барселона.

Каталонците не ја започнаа сезоната на најдобар начин. Екипата на Куман е деветта во поредокот, со пет бода помалку од лидерот Реал Мадрид, но со еден натпревар помалку. Во Лигата на Шампионите забележаа два последователни порази со 0:3 од Баерн и Бенфика.

,,Да се критикува Френки Де Јонг? Одговори Ван Гал цитиран од webcafe.bg , во типичен стил кога го прашаа за играчот од средниот ред на Барса. Ова е типично за Барселона. Кога работите не функционираат во Барселона, луѓето таму секогаш обвинувај ги странците,, .

Селекторот на Портокаловите не заборави да го пофали Депај.

,,Никогаш не сум имал напаѓач со индикатори како Депај,, рече 70-годишниот селектор.

27-годишниот Депај постигна два од головите во победата на Холандија 6:0 над Гибралтар во понеделникот вечерта во квалификациите за Светското Првенство 2022 година.