Тренерот на Арсенал, Микел Артета даде изјава по синоќешниот пораз од Кристал Палас со 3:0 во натпреварот од 31. коло на Премиер лигата.

“Од самиот почеток не бевме во игра. Мора да се добиваат дуели и да се биде агресивен, но ние не го направивме тоа. Згора на тоа, бевме многу лоши со топката. Имавме три или четири големи шанси, но тие имаа само половина шанса и го реализираа пеналот. Време е да прифатиме критика и да се извините. Овој натпревар не беше доволно добар за нашиот клуб. Кога сè оди добро, сите сакаат да добиват заслуги и пофалби” изјави Артета.

Арсенал е на петтото место со 54 бодови, Кристал Палас е деветти на табелата во Премиер лигата со 37 бодови.

Избраниците на Микел Артета на 9 април ќе играат против Брајтон, додека Кристал Палас ќе се соочи со Лестер на 10 април.

Лајкнете на нашата страна на Facebook ТУКА